I am a self-taught cook and food stylist with a never-ending desire to discover new tastes. I am passionate about photographing food, the beauty, colors and harmony coming out as the ingredients come together in one plate.

For the last 7 years, I have been styling food for many local and international food brands, restaurants, magazines, websites and TV commercials in Turkey. 
During all these years, I have written and developed hundreds of recipes for magazines, chefs, websites and food brands.
I have been the deputy editor of La Cucina Italiana magazine. Most of my works have been published in La Cucina Italiana Turkey. I have developed recipes and taken photographs for Parents Magazine, Baby and You and Yoga Journal Turkey as well. I have written a cookbook on healthy kids food.  

At the same time, I am a food editor. I have been writing about food for about 10 years now. My other passion is traveling and writing about long destinations. I have written travel articles for Food&Travel Turkey.  I have combined my passion for cooking with my passion for traveling and attended various food workshops all around the world including Japan, Thailand, USA, Italy, UK.

Currently I am residing in London and I am so excited to provide my services here.

Awards:
Runner up - Pink Lady Food Photography Awards 2016 - (London-UK)
Finalist - LG Life Tastes Good Championship Global Final – 2009 – (Bangkok-Thailand)
Winner LG Life Tastes Good National Championship 2009 - (Istanbul-Turkey)

Workshops and Certificates:
Level 2 Certificate in Food Safety in Catering-RSPH 2018 – (London-UK)
Leiths School of Food and Wine - Food Styling workshop 2015 - (London-UK)
Guardian Masterclasses - Food Styling and Photography workshop 2015 - (London-UK)
Food Photography workshop by William Reavell 2015 - (London-UK)
Le Cordon Bleu – Regional French Cuisine workshop – 2015 - (Istanbul-Turkey)
Food Photography Workshop by Mehmet Ates 2011-2013 - (Istanbul-Turkey)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mersin ve Antakya kökenlerimin mirasını çocukluğumdan bu yana süregelen yemek tutkumla birleştirerek 2009 yılında Mimosa Café adlı kişisel blogumu açtım. Bir yandan mutfaktaki denemelerimi blogumda paylaşırken diğer yandan hem Türkiye'de hem yurt dışında aşçılık üzerine farklı eğitimler aldım. Seyahat tutkumun beni sürüklediği Japonya, Tayland, Amerika, İtalya gibi farklı ülkelerde yerel yemek kültürlerini keşfetmek için workshop'lara katıldım.

İlk yemek fotoğrafçılığı eğitimimi Türkiye'de aldıktan sonra Londra'ya giderek yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı üzerine farklı eğitimlere katıldım. Halihazırda profesyonel yemek stilistliği ve yemek editörlüğü yapıyorum, yemek fotoğrafı çekiyorum. 2012 yılından beri çalışmalarımı La Cucina Italiana dergisinde yazı işleri müdürü ve yemek stilisti olarak sürdürüyorum. Aynı zamanda bağımsız projeler için yemek stilistliği yapıyorum.

Editörlüğünü yaptığım, EKS Mutfak Akademisi ile ortak çalışmamız olan "Bloglardan Sofranıza Seçme Lezzetler" kitabının yanı sıra Komili için hazırladığım, tarifleri ve fotoğrafları bana ait olan "Eğlenceli Tarifler Sağlıklı Minikler" adlı bir de çocuk yemekleri kitabım bulunuyor.

Yemek stilistliği eğitimi almak isteyenler için her ay Mehmet Ateş'in stüdyosu Studio Cucina'da düzenlediğimiz workshop'ta bu alanda edindiğim birikimleri paylaşıyorum.