Mersin ve Antakya kökenlerimin mirasını çocukluğumdan bu yana süregelen yemek tutkumla birleştirerek 2009 yılında Mimosa Café adlı kişisel blogumu açtım. Bir yandan mutfaktaki denemelerimi blogumda paylaşırken diğer yandan hem Türkiye'de hem yurt dışında aşçılık üzerine farklı eğitimler aldım. Seyahat tutkumun beni sürüklediği Japonya, Tayland, Amerika, İtalya gibi farklı destinasyonlarda yerel yemek kültürlerini keşfetmek için workshop'lara katıldım.

İlk yemek fotoğrafçılığı eğitimimi Türkiye'de aldıktan sonra Londra'ya giderek yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı üzerine farklı eğitimlere katıldım. Halihazırda profesyonel yemek stilistliği ve yemek editörlüğü yapıyorum, yemek fotoğrafı çekiyorum. 2012 yılından beri çalışmalarımı La Cucina Italiana dergisinde yazı işleri müdürü ve yemek stilisti olarak sürdürüyorum. Aynı zamanda bağımsız projeler için yemek stilistliği yapıyorum.

Editörlüğünü yaptığım, EKS Mutfak Akademisi ile ortak çalışmamız olan "Bloglardan Sofranıza Seçme Lezzetler" kitabının yanı sıra Komili için hazırladığım, tarifleri ve fotoğrafları bana ait olan "Eğlenceli Tarifler Sağlıklı Minikler" adlı bir de çocuk yemekleri kitabım bulunuyor.

Yemek stilistliği eğitimi almak isteyenler için her ay Mehmet Ateş'in stüdyosu Studio Cucina'da düzenlediğimiz workshop'ta bu alanda edindiğim birikimleri paylaşıyorum.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Combining her passion for food with her heritage of Mersin and Antioch roots, Ebru Atlan started sharing her experiments in the kitchen in her blog Mimosa Café by 2009. She is a food stylist and editor, she also takes food photographs. Since 2012, she has been working for La Cucina Italiana food magazine as an editor and food stylist. She works as a food stylist at various other projects as well.