Food is my passion ever since my childhood. I have been sharing my experiments in the kitchen and the recipes I develop at my blog Mimosa Café since 2009. Wining the first place at LG LIFE TASTES GOOD COOKING COMPETITION in Turkey in 2009 opened me the way to perform my passion on a professional ground. I had the chance to participate in international LG cooking competitions in Dubai and Bangkok where I had the chance to meet celebrity chefs and professionals of gastronomy world. I have combined my passion for cooking with my passion for traveling and attended various food workshops all around the world including Japan, Thailand, USA, Italy, UK.

I have been working as a food stylist and food editor since 2010. I also enjoy taking food photographs. Since 2012, I have been working for La Cucina Italiana food magazine as the deputy editor and food stylist. I also work as a food stylist at various other projects from restaurant menu shooting to commercial and editorial food shoots.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mersin ve Antakya kökenlerimin mirasını çocukluğumdan bu yana süregelen yemek tutkumla birleştirerek 2009 yılında Mimosa Café adlı kişisel blogumu açtım. Bir yandan mutfaktaki denemelerimi blogumda paylaşırken diğer yandan hem Türkiye'de hem yurt dışında aşçılık üzerine farklı eğitimler aldım. Seyahat tutkumun beni sürüklediği Japonya, Tayland, Amerika, İtalya gibi farklı ülkelerde yerel yemek kültürlerini keşfetmek için workshop'lara katıldım.

İlk yemek fotoğrafçılığı eğitimimi Türkiye'de aldıktan sonra Londra'ya giderek yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı üzerine farklı eğitimlere katıldım. Halihazırda profesyonel yemek stilistliği ve yemek editörlüğü yapıyorum, yemek fotoğrafı çekiyorum. 2012 yılından beri çalışmalarımı La Cucina Italiana dergisinde yazı işleri müdürü ve yemek stilisti olarak sürdürüyorum. Aynı zamanda bağımsız projeler için yemek stilistliği yapıyorum.

Editörlüğünü yaptığım, EKS Mutfak Akademisi ile ortak çalışmamız olan "Bloglardan Sofranıza Seçme Lezzetler" kitabının yanı sıra Komili için hazırladığım, tarifleri ve fotoğrafları bana ait olan "Eğlenceli Tarifler Sağlıklı Minikler" adlı bir de çocuk yemekleri kitabım bulunuyor.

Yemek stilistliği eğitimi almak isteyenler için her ay Mehmet Ateş'in stüdyosu Studio Cucina'da düzenlediğimiz workshop'ta bu alanda edindiğim birikimleri paylaşıyorum.